Oferta fotowoltaiki obejmuje dziś zarówno rozwiązania przeznaczone do standardowego montażu na dachach budynków, jak i na gruncie. Ta druga opcja w ostatnich latach zyskuje jednak na znaczeniu, gdyż umożliwia wykorzystanie potencjału fotowoltaiki także tym inwestorom, którzy z różnych względów nie mogą pozwolić sobie na jej montaż na dachu. Rozważając inwestycję w to rozwiązanie, warto dowiedzieć się, jakie rodzaje konstrukcji PV mamy do wyboru, a także jak przygotować teren, aby już wkrótce można było produkować na nim własną energię.
Oferta fotowoltaiki naziemnej. Jakie rozwiązania mamy do wyboru?
Fotowoltaika na gruncie w ostatnich latach zyskała sporą popularność. Dziś panele mogą być z powodzeniem montowane nie tylko na dachach budynków, ale także na polach i działkach. Z roku na rok rośnie także liczba farm fotowoltaicznych, które wytwarzają ogromne ilości energii, sprzedawanej następnie głównie do elektrowni. Oferta fotowoltaiki naziemnej zyskuje także na znaczeniu w gronie prywatnych inwestorów, którzy chcą produkować własną energię, aby zapewnić sobie oszczędność wydatków na prąd.
Największe znaczenie dla rentowności całego przedsięwzięcia ma wybór odpowiedniej konstrukcji pod panele fotowoltaiczne. Jej zadaniem jest nie tylko wspieranie paneli, ale także optymalne ustawienie ich względem słońca oraz ochrona poszczególnych elementów systemu przed negatywnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Oferta fotowoltaiki do montażu na gruncie obejmuje szereg rozwiązań. Należą do nich m. in. popularne wolnostojące konstrukcje poziome, które pozwalają na dopasowanie kąta nachylenia modułów PV w celu zapewnienia im wysokiej wydajności w czasie nasłonecznienia.
Zainteresowaniem inwestorów cieszą się także konstrukcje pionowe, w przypadku których panele są zamontowane prostopadle w stosunku do terenu. Tworzą one tzw. płot fotowoltaiczny, którego kluczową zaletą jest zajmowanie niewielkiej ilości miejsca. Tego typu rozwiązania świetnie sprawdzają się więc na niedużych działkach, a także w przypadku konstrukcji bifacial. W sprzedaży pojawiają się także nowoczesne konstrukcje obrotowe, czyli tzw. trackery solarne. Są one w stanie podążać za słońcem, co pozwala zmaksymalizować wykorzystanie promieniowania słonecznego dostępnego w ciągu dnia.
Jak wybrać odpowiedni stelaż pod panele PV na gruncie? Jak przygotować teren do jego montażu?
Konstrukcja fotowoltaiczna powinna być wykonana z trwałych, odpornych na czynniki zewnętrzne materiałów. Musi być także właściwie dostosowana do warunków otoczenia oraz podłoża, na którym docelowo ma się znaleźć. W związku z tym, jej wybór oraz montaż warto powierzyć profesjonalistom, którzy korzystają z oferty fotowoltaiki takich znanych producentów konstrukcji PV, jak marka enson.
Nie bez znaczenia dla sukcesu całego przedsięwzięcia jest jednak także sam wybór miejsca, w którym zamontowany zostanie system fotowoltaiczny. Konstrukcje PV najlepiej funkcjonują umieszczone na stabilnym i płaskim podłożu. Niekiedy więc przed ich montażem konieczne może okazać się wyrównanie terenu, a także usunięcie z niego drzew, krzewów oraz innych elementów, które mogą rzucać cień na panele i tym samym obniżać wydajność ich pracy.