Konstrukcje fotowoltaiczne – czym są i jaką pełnią funkcję?

Spis treści

Fotowoltaika to niewątpliwie jedno z powszechnie dostępnych już dziś rozwiązań przyszłości. Korzystają z niej zarówno osoby indywidualne, jak i firmy i instytucje, które dzięki panelom PV dążą do obniżenia wydatków ponoszonych na prąd, a także pragną mieć swój własny udział w ekologii. Aby panele fotowoltaiczne działały prawidłowo i wydajnie oraz generowały prąd na optymalnym poziomie, muszą zostać zainstalowane we właściwy sposób, z uwzględnieniem szeregu czynników. W tym celu stworzone zostały specjalne konstrukcje fotowoltaiczne – gotowe rozwiązania montażowe, które pozwalają w pełni wykorzystać potencjał drzemiący we współczesnej fotowoltaice.

Czym są konstrukcje fotowoltaiczne?

Pod pojęciem konstrukcji fotowoltaicznej, inaczej system fotowoltaiczny, kryje się szereg elementów, które są niezbędne do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania całej instalacji PV. Oprócz samych paneli, składa się na nie także stelaż, przewody oraz inwerter (falownik).

Tego typu rozwiązania mają obecnie bardzo szerokie zastosowanie i mogą zostać wykorzystane wszędzie tam, gdzie planowany jest montaż fotowoltaiki, czyli m. in. w prywatnych domach, blokach mieszkalnych, a także w budynkach należących do firm, przedsiębiorstw produkcyjnych i instytucji.

Podstawowym zadaniem fotowoltaiki jest zamiana energii pozyskiwanej z promieniowania słonecznego w energię elektryczną, która będzie mogła następnie zasilać budynki. Konstrukcje fotowoltaiczne mogą się jednak różnić w zależności od miejsca, w którym mają zostać umieszczone. Dzielimy je zasadniczo na dwa rodzaje – konstrukcje przeznaczone do montażu na gruncie oraz rozwiązania przystosowane do instalacji na dachu (płaskim lub skośnym).

Rodzaje konstrukcji PV i korzyści płynące z ich wykorzystania

Konstrukcje fotowoltaiczne można podzielić także ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. W sprzedaży dostępne są rozwiązania m. in. ze stali nierdzewnej i aluminium, konstrukcje wykonane ze stali ocynkowanej i aluminium z elementami ze stali nierdzewnej, a także rozwiązania w całości wykonane ze stali ocynkowanej ogniowo. Doskonałej jakości, profesjonalne systemy PV znaleźć można w ofercie polskiej marki Enson, która specjalizuje się w dostarczaniu dostosowanych pod projekt rozwiązań m. in. dla farm fotowoltaicznych, instalatorów EPC i inwestorów profesjonalnych.

Najlepszą jakość oferują systemy z aluminium, a bardzo dobrą te wykonane ze stali nierdzewnej. Stal ocynkowana wypada natomiast najsłabiej, gdyż jest podatna na korozję czy negatywny wpływ czynników atmosferycznych. Wśród dostępnych w sprzedaży rozwiązań znaleźć można także konstrukcje jednopodporowe i dwupodporowe, a także tzw. wiaty fotowoltaiczne – systemy o charakterze wolnostojącym, pod którymi można np. parkować auto. 

Fotowoltaika zapewnia szereg istotnych korzyści. Pomimo dość wysokiego kosztu inicjalnego, jej użytkownicy z czasem mogą znacząco ograniczyć wydatki ponoszone na prąd oraz tym samym obniżyć koszty utrzymania domu lub firmy. Do tego, cenę instalacji fotowoltaicznej można obniżyć, korzystając z różnego rodzaju dotacji i ulg dostępnych zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm i instytucji. Wreszcie, w fotowoltaikę zdecydowanie powinny zainwestować osoby, które chcą korzystać z prądu wyprodukowanego w zgodzie z zasadami współczesnej ekologii, bez negatywnego wpływu na środowisko. 

Zobacz również:
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer et orci leo. Suspendisse suscipit vel augue eu scelerisque.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer et orci leo. Suspendisse suscipit vel augue eu scelerisque.

Oferta fotowoltaiki obejmuje dziś zarówno rozwiązania przeznaczone do standardowego montażu na dachach budynków, jak i na gruncie. Ta