System fotowoltaiczny. Czym jest i z jakich elementów jest zbudowany?

Spis treści

Rosnące z roku na rok zainteresowanie fotowoltaiką sprawiło, że w sprzedaży dostępnych jest szereg nowoczesnych i zróżnicowanych pod względem jakości i konstrukcji rozwiązań. Dzięki współczesnym systemom fotowoltaicznym miłośnicy prądu pozyskiwanego prosto z energii słonecznej mogą w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w panelach PV. Aby inwestycja w nie okazała się jednak rentowna, należy postawić na odpowiednie, sprawdzone i jakościowe rozwiązania. Sprawdźmy, z jakich elementów składa się system fotowoltaiczny oraz na jakie rodzaje dzielą się dostępne w sprzedaży konstrukcje.

Jakie elementy tworzą system fotowoltaiczny?

Pod pojęciem systemu fotowoltaicznego, często określanego także mianem konstrukcji fotowoltaicznej, kryje się szereg elementów niezbędnych dla zapewnienia instalacji fotowoltaicznej prawidłowego, optymalnego i wydajnego funkcjonowania. W jego skład wchodzą m. in. moduły fotowoltaiczne, inwerter (falownik), przewody oraz stelaż, którego zadaniem jest wspieranie całej konstrukcji.

Panele fotowoltaiczne zbudowane są z ogniw, które pochłaniają światło słoneczne i zamieniają je w prąd stały, który następnie za pomocą inwertera jest przekształcany w prąd przemienny. Kolejnymi elementami systemu fotowoltaicznego jest okablowanie oraz stelaż. Przewody muszą być przeznaczone do użytkowania w instalacjach PV, a także posiadać odpowiednio dostosowane do mocy fotowoltaiki przekroje. Nie mniej istotną kwestię stanowi także ich odporność na czynniki zewnętrzne – m. in. zmienne temperatury, wilgoć i samo promieniowanie słoneczne.

Ostatnim elementem składającym się na konstrukcję fotowoltaiczną jest specjalny stelaż, którego rolą jest wspieranie paneli oraz pozostałych elementów instalacji PV. W zależności od miejsca, w którym docelowo ma znaleźć się system fotowoltaiczny, wyróżniamy dwa rodzaje stelaży – przeznaczone do montażu na dachu lub na gruncie. Mogą być one wykonane z różnych materiałów, z których najlepsze właściwości użytkowe oferuje aluminium i stal nierdzewna.

System fotowoltaiczny na dach i grunt. Czym się różnią?

Wybór odpowiedniego systemu PV w największej mierze zależy od miejsca jego montażu. W sprzedaży dostępne są rozwiązania przystosowane do instalacji na gruncie lub na dachu budynku. W tym drugim przypadku, znaczenie ma kształt dachu, jego nachylenie oraz rodzaj pokrycia. System fotowoltaiczny może zostać umieszczony zarówno na dachu pokrytym dachówką i blachodachówką, jak i na dachach wyściełanych papą oraz gontem bitumicznym. Istnieje także możliwość jego montażu na dachu płaskim, za pomocą odpowiednich stelaży zapewniających panelom właściwy kąt nachylenia.

System fotowoltaiczny może zostać z powodzeniem zainstalowany także na gruncie. Rozwiązanie to cieszy się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród profesjonalnych inwestorów, którzy budują tzw. farmy fotowoltaiczne. Rozwiązania zaprojektowane specjalne z myślą o ich potrzebach są dostępne w ofercie polskiej marki enson – producenta konstrukcji fotowoltaicznych dla odbiorców profesjonalnych.

Z roku na rok grono osób korzystających z gruntowych systemów PV powiększa się także o prywatne osoby, które dysponują odpowiednio dużym terenem oraz chcą czerpać jeszcze więcej korzyści z potencjału drzemiącego w fotowoltaice. Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne montowane na gruncie są zbudowane z kotwionych w podłożu słupów, do których przytwierdzony jest system nośny do paneli PV.

Zobacz również:
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer et orci leo. Suspendisse suscipit vel augue eu scelerisque.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer et orci leo. Suspendisse suscipit vel augue eu scelerisque.

Oferta fotowoltaiki obejmuje dziś zarówno rozwiązania przeznaczone do standardowego montażu na dachach budynków, jak i na gruncie. Ta