Jak wybrać odpowiednią konstrukcję fotowoltaiczną?

Spis treści

Od wyboru konstrukcji fotowoltaicznej zależy trwałość oraz skuteczność funkcjonowania całej instalacji PV. Pod uwagę należy wziąć nie tylko sam rodzaj dachu lub terenu, ale także materiał, z którego wykonany jest system, jego wydajność oraz trwałość. Nie bez znaczenia jest także sam producent konstrukcji fotowoltaicznych, który powinien cieszyć się dobrą opinią oraz oferować wyłącznie sprawdzone, jakościowe rozwiązania. Inwestycja w konstrukcję PV to inwestycja w przyszłość, którą warto dokładnie przemyśleć. Oto, na co warto zwracać uwagę przez podjęciem ostatecznej decyzji!

Rodzaj podłoża a wybór konstrukcji fotowoltaicznej

Pierwszą rzeczą, jaką należy rozstrzygnąć rozważając inwestycję w fotowoltaikę, jest dostosowanie konkretnego systemu do warunków, w jakich ma się on znaleźć i pracować. Każdy producent konstrukcji fotowoltaicznej posiada w swojej ofercie różne rodzaje systemów, które mają szansę sprawdzić się w większości sytuacji. Bez problemu można więc dostosować je do swoich potrzeb, bez względu na to, czy poszukujemy konstrukcji przeznaczonych do montażu na dachu, czy na gruncie.

Przy wyborze systemu należy więc upewnić się, czy wybrane rozwiązanie nadaje się do montażu na danym dachu lub terenie, a przede wszystkim, czy posiada optymalny kąt nachylenia. Warto wybierać spośród trwałych i solidnych konstrukcji znajdujących się w ofercie renomowanych producentów. Do tego grona zalicza się marka enson – znany i ceniony w branży PV producent konstrukcji fotowoltaicznych, z którego systemów z sukcesem korzysta wielu polskich wykonawców i firm. Dobrze dobrana instalacja będzie w stanie przetrwać wiele lat, zapewniając swoim użytkownikom stały, wysoki zysk energetyczny.

Odpowiedni baza konstrukcji PV. Na jakie materiały warto stawiać?

Konstrukcje fotowoltaiczne powstają z różnych materiałów. Spośród nich warto wymienić m. in. aluminium, stal nierdzewną i stal ocynkowaną. Od rodzaju zastosowanego do jej stworzenia materiału zależy wytrzymałość całej konstrukcji. Z tego względu, warto dowiedzieć się, z jakich materiałów dany producent konstrukcji fotowoltaicznych wytwarza swoje rozwiązania oraz postawić na te o najlepszych właściwościach użytkowych.

W przypadku systemów PV, najbardziej polecanym przez ekspertów wyborem są konstrukcje na bazie aluminium i stali nierdzewnej. Aluminium jest surowcem, który jest ceniony przede wszystkim za swoją lekkość, odporność na korozję oraz prostotę montażu. Stal nierdzewna z kolei świetnie sprawdzi się w miejscach, gdzie panują szczególnie niekorzystne warunki środowiskowe. Materiałem, którego poleca się unikać w konstrukcjach fotowoltaicznych, jest natomiast podatna na korozję stal ocynkowana.

Oprócz materiału, warto zwrócić uwagę także na samą budowę systemu, która powinna wspierać produkcję energii. Konstrukcja powinna zostać zamontowana w odpowiednim kierunku oraz posiadać prawidłowy kąt nachylenia, aby wydajność pracy fotowoltaiki była utrzymana na najwyższym poziomie. Nie bez znaczenia pozostają także lokalne przepisy oraz regulacje dotyczące produkcji energii słonecznej, z którymi również warto się zapoznać przed podjęciem decyzji o montażu fotowoltaiki. 

Zobacz również:

Rozwój technologii fotowoltaicznych nieustannie zyskuje na znaczeniu, zwłaszcza w kontekście globalnych wysiłków na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego

fotowoltaika na gruncie - enson blog

Instalacje fotowoltaiczne montowane bezpośrednio na ziemi zdobywają coraz większą popularność wśród przedsiębiorstw. Koszty energii ciągle rosną, zwiększa się

Oferta fotowoltaiki obejmuje dziś zarówno rozwiązania przeznaczone do standardowego montażu na dachach budynków, jak i na gruncie. Ta