System montażowy paneli fotowoltaicznych – rodzaje i zastosowania

Spis treści

Panele fotowoltaiczne są najczęściej montowane na dachach budynków. Nie jest to jednak jedyne dostępne miejsce, w którym mogą zostać z powodzeniem zainstalowane i wykorzystywane. Z roku na rok zainteresowanie inwestorów skupia się bowiem także na tzw. naziemnych systemach PV, które mogą zostać umieszczone bezpośrednio na gruncie. Decydując się na takie rozwiązanie, szczególną uwagę należy jednak poświęcić wyborowi odpowiedniego systemu montażowego, czyli samego rodzaju mocowania paneli PV.

Dlaczego wybór systemu montażowego paneli fotowoltaicznych jest tak istotny?

Decydując się na montaż paneli PV, większość inwestorów najwięcej swojej uwagi poświęca wyborowi odpowiedniej jakości paneli oraz inwertera. Nie każdy z nich zdaje sobie jednak sprawę z tego, że na pracę, wydajność oraz bezpieczeństwo użytkowania całej instalacji ogromny wpływ wywiera także sam system montażowy paneli fotowoltaicznych.

Z zasady, systemy fotowoltaiczne są przeznaczone do długoletniej pracy, która odbywa się w wymagających, niekiedy bardzo trudnych warunkach zewnętrznych. Cała konstrukcja PV jest bowiem stale narażona na działanie czynników atmosferycznych, niekorzystnych zjawisk pogodowych, a także na obciążenia mechaniczne i chemiczne różnego rodzaju. System montażowy paneli fotowoltaicznych musi więc nie tylko sprostać wszystkim tym czynnikom, ale także zapewnić modułom PV stabilną i wydajną pracę.

Jakie elementy składają się na system mocujący paneli PV?

Systemy mocujące paneli PV są zbudowane z szeregu elementów, z których każdy pełni istotną rolę dla funkcjonowania całości. Ich konstrukcja może się różnić w zależności od miejsca przeznaczenia – inne systemy montażowe są bowiem zalecane do montażu na dachu płaskim, inne na skośnym, a jeszcze inne przeznaczone do instalacji bezpośrednio na gruncie. W zależności od rodzaju systemu, w jego skład mogą wchodzić m. in. szyny montażowe, klemy, uchwyty, łączniki, zatrzaski, śruby i nakrętki a także tzw. balasty.

Konstrukcje fotowoltaiczne mogą być ponadto wykonane z różnych materiałów. Ze względu na stałą ekspozycję na warunki atmosferyczne, najlepiej sprawdzają się rozwiązania wyprodukowane na bazie aluminium oraz stali nierdzewnej, gdyż to właśnie one oferują całej konstrukcji najlepszą odporność na korozję i czynniki zewnętrzne. Takie rozwiązania są dostępne w ofercie marki enson, współpracującej z największymi dostawcami stali i innych materiałów konstrukcyjnych z Europy i Azji.

Wybór odpowiedniego systemu montażowego paneli fotowoltaicznych powinien być dostosowany do warunków panujących w miejscu ich docelowego montażu. Poszukując sprawdzonego i jakościowego rozwiązania, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj pokrycia dachowego, kształt i konstrukcję dachu lub ukształtowanie terenu w przypadku montażu na gruncie, wymiary i rodzaj modułów PV, a także na ilość miejsca, które może zostać przeznaczone na montaż całej instalacji.

Specjalną kategorię wśród systemów montażowych paneli fotowoltaicznych zajmują konstrukcje przeznaczone do montażu na gruncie. Ze względu na zastosowaną metodę mocowania, dzieli się je na konstrukcje wbijane, wkręcane, mechaniczne i śledzące. W zależności od ilości podpór, wyróżniamy natomiast jedno-, dwu- i trójpodporowe – dedykowane montażowi fotowoltaiki wschód-zachód.

Zobacz również:

Rozwój technologii fotowoltaicznych nieustannie zyskuje na znaczeniu, zwłaszcza w kontekście globalnych wysiłków na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego

fotowoltaika na gruncie - enson blog

Instalacje fotowoltaiczne montowane bezpośrednio na ziemi zdobywają coraz większą popularność wśród przedsiębiorstw. Koszty energii ciągle rosną, zwiększa się

Oferta fotowoltaiki obejmuje dziś zarówno rozwiązania przeznaczone do standardowego montażu na dachach budynków, jak i na gruncie. Ta